5 vědecky podložených přínosů vědeckého tábora pro rozvoj dětského mozku

Proč si děti pamatují zážitky z bádání v přírodě mnohem déle než fakta z učebnic? Věda zná odpověď. Badatelský tábor totiž není jen zábava, ale i důležitý podnět pro rozvoj dětského mozku. Pojďte se s námi podívat na to, jak to vlastně funguje! 


1. Objevování nových věcí spouští hormony štěstí

Tento fakt objevil v roce 1994 psycholog Loewenstein. Všiml si, že když mozek něčemu nerozumí, začne být pěkně neklidný a nespokojený. Všechny své síly napne k nalezení odpovědi a uzavření takzvané informační mezery. Když se mozku podaří tuto mezeru zaplnit (tj. najít odpověď na svou otázku), zaplaví nás dopaminem. Díky dopaminu pak pociťujeme nejen štěstí, ale i silnou motivaci v bádání pokračovat

2. Posílení synaptické plasticity hmatatelným prožitkem

Na našich kroužcích a táborech si každý badatel provádí vlastní pokus, což je přístup inspirovaný metodou Montessori. Chceme totiž zajistit, aby si každé dítě pokus dobře prohlédlo, osahalo, očichalo a tak dále. Díky těmto smyslovým vjemům se v mozku vytvoří hustá síť spojení. Mozek si tak lépe zapamatuje, co se naučil, než kdyby informaci jen slyšel (například ve škole). 


3. Rozvoj kritického a analytického myšlení

Vědecké zkoumání vyžaduje plánování, pozorování a vyvozování závěrů. Chceme dětem nejen ukázat, jak použít pipetu, ale i naučit je, jak vyhodnotit, co se jim povedlo a proč. Takový typ přemýšlení je totiž základem pro řešení složitých problémů v budoucím životě. 

Na Veselé vědě navíc toto analytické myšlení podporujeme vlastními vědeckými hlavolamy a hrami, kterým říkáme mozkové rozcvičky. 

4. Z chyb se učíme, abychom mohli růst dál

V bezpečném prostředí Veselé vědy neexistuje selhání, pouze nečekaný výsledek a nové objevy. Věda nám totiž říká, že chyby jsou pro učení naprosto klíčové. Každý nečekaný výsledek tedy bereme jenom jako zdroj dat pro další bádání, což dětem pomáhá zbavit se strachu z chyb. 

Naším cílem je vybudovat v dětech růstové nastavení, popsané psycholožkou z Yale, Carol Dweck. Toto nastavení je totiž spojováno s lepší duševní pohodou i profesním růstem. 


5. Efektivní učení díky podpoře samostatnosti

Podle psychologa Lva Vygotského se mozek nejvíce rozvíjí právě díky aktivitám, které dítě zvládne téměř samo (s drobnou dopomocí). I tento princip využíváme na programech Veselé vědy, kde lektor nefunguje jako autorita, ale jako průvodce experimentem. 

Dětem poskytuje právě tolik podpory, aby samy dospěly k objevu. Tento přístup maximalizuje efektivitu učení bez přetěžování mozku.


Schopnost kriticky myslet a kreativně přistupovat k výzvám není náhoda - je to dovednost, která se buduje od raného dětství. A my k tomu chceme přispět. Neděláme věci intuitivně, ale na základě pevných, vědecky podložených principů. 

Pro děti budujeme prostor, kde se nebojí klást otázky “Proč?” a “Jak?”, a dáváme jim tak možnost rozvinout svou přirozenou zvídavost v kritické myšlení i odvahu zkoušet nové věci. Termíny a místa konání táborů, které zrovna takové prostředí dětem dopřejí, najdete v sekci přihlášek. 

Autor článku: Karolína Hořejší, lektorka Veselé vědy
Zveřejněno: 21. 04. 2026


Naše hodnoty

  • hravě
  • svobodně
  • s respektem
  • samostatně
  • bezpečně
Kroužek věděckých pokusů

Kroužek vědeckých pokusů

Pobytový tábor

Pobytový tábor

Příměstský tábor

Příměstský tábor