Časté otázky

Jsem rodič

01 Kde se mohu zúčastnit robotického příměstského tábora a co nás tam čeká?
V letošním roce máme vyhlášené robotické tábory exklusivně pouze v Liberci, České Lípě a Novém Boru. V prvé řadě nás tam čeká spoustu zábavy. Budeme stavět z LEGA různé roboty a následně jim vdechneme život. Ukážeme si, jak vypadá správný kód, co všechno musí programátor vědět a čím by se měl řídit. Součástí tábora nebude jen robotika, ale také bezpečnost ve světě Internetu. S dětmi si budeme ukazovat, jak ověřovat zdroje, řekneme si, jak má vypadat silné heslo a jak poznat nebezpečné stránky. Povíme si, na co si dát pozor zejména na sociálních sítích, jak se bránit kyberšikaně (se zástupci Policie ČR) a ukážeme si, jak odhalit podvodné zprávy. V neposlední řadě nás čeká celodenní výlet do přírody, který bude probíhat s pomocí mobilních telefonů, GPS, QR kódů, šifrování a dalších vymožeností. Vyzkoušíme si s dětmi, jak nám technologie pomáhají, aniž bychom seděli za počítačem. Bude to zkrátka technologiemi nabitý tábor s důrazem na pohyb venku.
02 Kde najdu termíny?
Kroužky probíhají od října do června. Aktuální termíny jsou na webových stránkách v sekci "Kroužky" nebo "Tábory" a taky naší přihlášce - po rozkliknutí kraje/města se otevře seznam všech nasmlouvaných škol s termínem kroužku. Pokud Vám termín nevyhovuje, zkuste se přihlásit na jinou školu v okolí. Dokud nestisknete tlačítko „odeslat“, nejste přihlášeni. Ve výjimečných případech se může stát, že den a čas kroužku budeme muset změnit třeba proto, abychom se přizpůsobili rozvrhu školy. Pokud se tak stane, všechny přihlášené oslovíme a nabídneme jiný termín. Pokud by Vám náhradní termín nevyhovoval, přihlášku bezplatně stornujeme.
03 Na škole není termín, co mám dělat?
Důvod, proč na škole není termín, je jediný. I přes obrovskou snahu našeho týmu se nám zatím nepodařilo se školou dohodnout na konkrétním datu. Na naprosté většině škol máme slíbeno, že termín budeme vědět do 1/2 září. Věříme, že se to podaří. Pokud nechcete čekat, až termín oznámíme, můžete se přihlásit již nyní. Pokud zvolený termín nebude vyhovovat, přihlášku zrušíme.
04 Kolik vědecký kroužek stojí?
Cena kroužku se liší mimo jiné v závislovsti na výši nájmu, který účtuje hostitelská škola a pohybuje se v rozmezí od 90 do 106 Kč za lekci. Během pololetí proběhne 15 lekcí po 60 minutách, takže celkem je cena za pololetí od 1350 do 1590 Kč. V ceně jsou zahrnuty všechny pomůcky a spotřebovaný materiál. Děti na kroužek potřebují pouze penál a pracovní oděv. Přesná cena se zobrazí v přihlášce jakmile vyberete školu, kde chcete kroužek navštěvovat a to ještě před tím než přihlášku potvrdíte. Cena technického a robotického kroužku je mírně vyšší kvůli vstupním nákladům na stavebnice.
05 Moje škola není v systému, co to znamená?
Pokud škola není v systému, znamená to, že s ní nemáme dohodu o otevření kroužku. Nezoufejte, ještě nic není ztraceno. · Pokusíme se školu oslovit a kroužek nabídnout. Zde by nám moc pomohlo, abyste na školu zavolali či napsali e-mail, že náš kroužek chcete a nám o tom dali vědět. · Pokud se ani tak nepodaří školu přesvědčit, můžete navštěvovat kroužek v blízké škole.
06 Musím vyplnit přihlášku na webu?
Ano, prosíme o vyplnění přihlášky na webu za každého účastníka. Náš systém umí rozpoznat pouze přihlášku za jednu osobu. Pokud máte problém s vyplněním přihlášky, kontaktujte svého regionálního koordinátora (v sekci kontakty) a on pomůže anebo rovnou vyplníte přihlášku po telefonu. Po vyplnění přihlášky dostanete automatický e-mail, kde je možné si zkontrolovat všechny informace. Pokud e-mail nepřišel, znamená to: a) zadání špatného e-mailu, b) chybu systému. Zkuste to znovu a pokud se ani napodruhé nepovede, dejte vědět krajskému koordinátorovi, jeho telefon a mail najdete v sekci Kontakty.
07 Právě jsem si objednal super kroužek Veselé vědy, co teď?
My všechny tyto přihlášky roztřídíme a jakmile počet přihlášek na škole překročí stanovený limit, kroužek bude otevřen. Kroužkovné je možné zaplatit kdykoli od registrace přihlášky do začátku druhé lekce. Užijeme si spoustu zábavy! Ale pokud se od přihlášky do začátku druhé lekce cokoliv změní, můžete se bez problémů písemně odhlásit na veselaveda@veselaveda.cz a pokud jste už zaplatili, peníze Vám vrátíme.
08 Nepřišlo mi potvrzení na e-mail.
Prosím, zkuste to ještě jednou (nejčasteji je důvodem nedoručeného potvrzení chyba v mailové adrese zadané do přihlášky). Pokud se to ani napodruhé nepovede, dejte vědět koordinátorovi Vašeho kraje, jeho telefon a mail najdete v sekci Kontakty.
09 Co se stane, pokud se na naší škole přihlásí málo dětí?
Pokud se nepodaří sehnat dostatek dětí na dané škole, nabídneme Vám možnost navštěvovat náš kroužek na nejbližší škole v okolí. Ale nebojte, my se jen tak nevzdáváme a uděláme všechno pro to, abychom sehnali dostatek malých vědců a kroužek na Vaší škole otevřeli. Máme několik osvědčených triků, které fungují skoro pokaždé. Pokud se to přesto nepodaří, přihlášky zrušíme a samozřejmě vrátíme kroužkovné.
10 Co když nevyhovuje termín kroužku?
Přestože bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo najít jeden termín na každé škole, který vyhovuje všem, zjistili jsme, že je to nemožné. Proto radíme podpodívat se i na okolní školy, třeba najdete termín, který vyhovuje lépe - není potřeba se obávat, že tam nikoho neznáš. Na kroužek chodí děti z různých tříd a brzy se skamarádí.
11 Co když kroužek nebude líbit?
Opravdu? Naše kroužky jsou zajímavé a zábavné zároveň, byly vytvořeny s dětmi pro děti, máme mnoho spokojených veselovědců po celé ČR. Ale chápeme, že každý budoucí vědec má vlastní osobnost a co může být dobré pro jednoho, jinému nemusí úplně vyhovovat. Právě proto nabízíme možnost bezplatného odhlášení až do začátku druhé lekce s vrácením zaplaceného kroužkovného. Vaše spokojenost je naší největší prioritou.
12 Jaké možnosti platby nabízíte?
Náš kroužek se vždy platí jednou za pololetí. Cena je daná druhem kroužku a místem konání. Konkrétní částku zjistíte v přihlášce ještě před jejím závazným odesláním. V současnosti je možná pouze platba bankovním převodem. Informace k platbě dostáváte ihned po přihlášení na kroužek a/nebo tábor.
13 Vědci mají obvykle mnoho speciálního oblečení a pomůcek, budu i já něco takového potřebovat?
Přestože i my budeme dělat zajímavé pokusy a jako opravdoví vědci používat speciální vybavení, Veselá věda se o pomůcky postará. V minulosti jsme ale přišli na to, že některé pokusy mohou naše oblečení zašpinit a proto doporučujeme vzít si nějaké horší tričko na převlečení. Zároveň z důvodů bezpečnostně zábavných doporučujeme používání ochranných rukavic a brýlí, které má lektor k zapůjčení u sebe.
14 Jsou pokusy, které budeme dělat, nebezpečné?
Neboj se, všechny pokusy, které máme připravené, jsou efektní, zábavné a bezpečné . Nezapomeňte ale poslouchat, co říká lektor, protože jako každá činnost, tak i věda má svá pravidla, která je nutné dodržovat.
15 Budu muset chodit na kroužek celý rok?
Nejste si jistí? Do začátku druhé lekce se můžete bezplatně odhlásit a my kroužkovné vrátíme. Odhlásit se můžete také před začátkem 2. pololetí. Stačí poslat e-mail na veselaveda@veselaveda.cz.
16 Co se stane, pokud lektor onemocní?
Každé pololetí bude vždy odučeno 15 lekcí. V případě nemoci lektora se snažíme najít náhradu z našeho širokého týmu. Pokud se tak nestane, informujeme na e-mail a telefon dopředu a zameškanou hodinu nahradíme v dohodnutém termínu. To je fér, ne?
17 Je ještě něco, co bych měl vědět?
Pravidla, určená hlavně pro rodiče, jsou na těchto odkazech: http://veselaveda.cz/obchodni-podminky/ http://veselaveda.cz/osobni-udaje/ Na koho se mám obrátit, pokud potřebuji opravit své údaje nebo mám nějaký další dotaz? Nejlepší je se obrátit na regionálního koordinátora - jeho telefon a email jsou na www.veselaveda.cz v sekci Kontakty.
18 Co se děti naučí na kroužku robotiky?
Děti se nejprve na chvíli vrátí do doby, kdy stavěli z LEGO kostek konstrukce podle svých nápadů a fantazie. Přitom začnou přemýšlet o funkčním uspořádání jednotlivých částí konstrukcí, aby následně tyto funkce a úkony pro své roboty naprogramovali a roboty tak "oživili". Při stavění i programování rozvinou dovednosti, jako je řešení problémů, spolupráce a komunikace.
19 Jak je to s věkem dětí a možností účasti dospělých na táborech?
Příměstské tábory jsou určeny pro předškoláky a děti z 1. stupně ZŠ. Předškolákem myslíme dítě, které po letních prázdninách nastupuje do 1. třídy - menší děti nestačí tempu skupiny. Pro děti od 6. třídy už program není určený. Ve výjimečných případech (např. sourozenci) může Váš krajský koordinátor rozhodnout o přijetí dětí mimo věkový interval. Pobytové tábory jsou určeny dětem od ukončené 1. třídy. Horní věková hranice není stanovena, ale většinu účastníků tvoří děti z 1. stupně ZŠ. Dva turnusy jsou vyhrazeny pro dospělé s dětmi jakéhokoliv věku. Batolata do ukončených 2 let jsou zdarma, ale musí celou dobu zůstat v péči rodičů i když účast na společném programu je možná. Pro děti od 3 let je program společný, takže rodiče mají část dne pro sebe. Pro náročnější části jako např. celodenní výlet počítáme se zapojením rodičů. Horní věková hranice dětí není stanovena na turnusech dospělých s dětmi stanovena, ale program je především pro děti z 1. stupně a starší si můžou vybrat jestli se ho chtějí účastnit anebo (po dohodě) trávit čas se staršími kamarády a/nebo rodiči.
20 Je možné chodit na tábor pouze některé dny?
Příměstský tábor je možné navštěvovat pouze ve vybraných dnech. Cena se pak zvyšuje o 100 Kč za den (cena za den se vypočte jako cena za týden dělěno 5 plus 100 Kč). Děti přihlášené na celý týden mají při naplnění kapacity tábora přednost. U pobytových táborů není zkrácený program možný.
21 Jste pojištěni?
Ano, ale předně je potřeba uvést, že bezpečnost dětí je u nás na prvním místě. Nepoužíváme žádné nebezpečné chemické látky a pokusy sestavujeme tak, abyste je mohli doma zopakovat z běžně dostupných látek. Námi používaná kyselina je stolní ocet odborně vzato jde o 8% kyselinu octovou...Máme uzavřenu pojistku pro případ, že dojde na kroužku k úrazu nebo k poškození majetku dětí nebo školy v důsledku zanedbání povinností nás nebo lektora. Ale pozor, když děti skotačí a třeba si vymknou kotník, aniž by tomu mohl lektor při vynaložení řádné péče předejít, pojišťovna plnění neposkytuje. Pro tyto případy doporučujeme rodičům uzavřít klasickou úrazovou pojistku.
22 Jsou na Veselovědní základně ve Smržově také příměstské tábory bez přespání?
Ano i když většina táborů zde je pobytových. Ale několika turnusů se mohou účastnit také děti z nejbližšího okolí formou příměstského tábora. Je důležité zvolit správně druh přihlášky - pobytový od neděle do soboty s přespáním anebo příměstský od pondělí do pátku 8:00 až 16:00 s denním dojížděním.
23 Jak je to s dopravou na tábory, kde je nástup/místo srazu?
Jak na příměstské tak na pobytové tábory je potřeba, aby dopravu dětí do místa konání zajistili rodiče.
24 Můžeme být na táboře dospělých s dětmi ve stanu jen spolu / s kamarády?
Záleží kolik se Vás přihlásí. V jednom našem stanu se velice komfortně ubytuje 4-6 osob, ale chápeme, že některé rodiny si přejí soukromí jen pro sebe, zatímco jiné uvítají spolubydlící. Pokud je pro Vás Vaše soukromí důležité a chcete mít 100% jistotu, že budete ve stanu jen Vy, vezměte si Váš vlastní - různorodých krásných míst ke stanování máme spoustu.

Jsem ředitel školy / vedoucí jiné instituce

01 Čím přesně se zabýváte a kdo za tím stojí?
Jsme nezisková organizace Veselá věda a našim posláním je probouzet zájem přírodní vědy a technické obory u dětí. Od roku 2011 pořádáme na 1. stupni základních škol kroužky zábavných vědeckých pokusů z chemie, biologie a fyziky. O prázdninách organizujeme příměstské tábory a projektové dny se stejnou tématikou. Ve školním roce 2016/2017 navštěvuje naše kroužky přes 2000 dětí ve více než 200 školách po celé republice. Veselou vědu založila Martina Fialová…..
02 Jak to celé funguje?
Snažíme se být co nejvíc samostatní a školu zbytečně nezatěžovat. Sami si zařizujeme lektora, jeho proškolení a seznámení s metodikou, vybavení a materiál na pokusy, zpracování přihlášek a plateb, veškerou komunikaci s rodiči atd. Od školy potřebujeme pronajmout učebnu (jakoukoliv, odborná učebna chemie nebo fyziky je pro děti bonus, ale naši lektoři mají vlastní vybavení a odborné učebny nepotřebují) a asistenci, aby se rodiče a děti o otevření kroužku na škole dozvěděli a dostali se na www.veselaveda.cz, kde jsou organizační pokyny i online přihláška. Kroužky probíhají cca od října do května, 30 lekcí za školní rok, každá lekce trvá 60 minut. Platí se 2x ročně po 2. hodině každého pololetí (první hodina je ukázková "na zkoušku", pokud děti nechtějí pokračovat, je zdarma). Družinové děti si lektor vyzvedává před začátkem kroužku z družiny a po skončení kroužku vrací do družiny nebo s písemným souhlasem rodičů pouští rovnou domů.
03 Má škola zodpovědnost za děti?
Nemá. Po dobu kroužku přebírá za děti zodpovědnost Veselá věda z.ú.
04 Může být lektorem učitel?
Lektoři z řad učitelů jsou ve Veselé vědě vítáni, ale nejsou podmínkou. Mohou lektorovat na škole domovské i na dalších školách ve městě. Kvalifikace v přírodních vědách není nutná - všichni lektoři jsou předem vybaveni podrobnou metodikou, instruktážními videi jak pokus provést i proškolením zásad bezpečnosti práce. Rozhodující je nadšení pro věc, spolehlivost a zodpovědný přístup. Na kroužku si s dětmi obvykle tykají a vztahy jsou kamarádské. Pracovní smlouvu s lektorem a výplatu 150-250 Kč za odučenou hodinu zajištuje Veselá věda.
05 Jaký je harmonogram Vašich aktivit?
Mezníky spolupráce 1. Květen-červen příprava záměru: s vedením školy si potvrdíme záměr kroužek na škole otevřít a dohodneme, jak o kroužku informujeme děti a rodiče (v nabídce kroužků na webu školy, distribuce letáků, na nástěnce... individuálně podle zvyklostí na každé škole). 2. V 2. ½ srpna/ ledna iniciuje zástupce VV koordinační poradu s vedením školy s cílem potvrdit konkrétní den, čas a místo konání kroužku (vazba na rozvrh, družinu atd.), místo srazu nedružinových dětí, podmínky nájemní smlouvy nebo jiný titul užití školního prostoru. Případně předání letáčků k distribuci. Nejpozději v 1. týdnu v září informujeme děti a rodiče o nabídce kroužku. Přihlášky vyplňují rodiče do konce září (nebo kdykoli v průběhu roku, když se hlásí na již běžící kroužek) na internetových stránkách www.veselaveda.cz. Potvrzení o přijetí přihlášky a informaci o začátku kroužku a administraci plateb za kroužek zajišťuje Veselá věda. Po ukončení náboru zasílá VV škole pro informaci seznam přihlášených dětí. 3. Před prvním kroužkem a. VV a škola podepisují nájemní smlouvu. b. Lektor se přijde představit vedení školy (pokud se už dříve neúčastnil koordinační schůzky) a proti podpisu převzít klíče. c. Rodičům družinových dětí posílá VV k podpisu souhlas s uvolněním z družiny po dobu kroužku. 4. Během každého kroužku Lektor VV vyzvedává děti z družiny a po konci kroužku je tam vrací, vyzvedává nedružinové děti na určeném místě a dohlíží na odchod ze školy po skončení kroužku a. Každá hodina začíná shrnutím zásad bezpečnosti, končí úklidem a zápisem docházky a probrané tématiky do elektronické třídní knihy Veselé vědy b. Přesuny termínů kroužku kvůli prázdninám, náhradní hodiny apod. řeší Veselá věda přímo s rodiči.

Jsem lektor

01 Měl bych o lektorskou činnost zájem, co všechno musím splňovat?
Podmínkou je minimální věk 18 let a trestní bezúhonnost. Ve Veselé vědě může být lektorem každý, kdo má zájem zodpovědně, spolehlivě a zábavně předávat vědomosti nejen přírodních věd žákům I. stupně. A je jedno, jde-li o studenta či maminku na mateřské, aktivního důchodce či učitele, který to chce zkusit jinak než je obvyklé v rámci standardní výuky na většině českých ZŠ. Uchazeče proškolíme, potřebné pomůcky dodáme, zázemí zajistíme a hurá do toho!
02 Jedná se o práci na celý den?
O práci na celý den se nejedná. Většinou jde o 1 - 8 hodin týdně, mezi 12 - 16 hodinou.
03 Musím mít vystudované přírodní vědy?
Rozhodně ne. U nás je skutečně nejdůležitější chuť předávat vědomosti dětem. Naši metodiku Vám dodáme.
04 O jak staré děti se jedná?
Kroužek Veselé vědy navštěvují děti od 1. do 5. třídy, příměstské tábory jsou pro předškoláky až do 12 let věku.

Naše hodnoty

  • hravě
  • svobodně
  • s respektem
  • samostatně
  • bezpečně
Kroužek věděckých pokusů

Kroužek věděckých pokusů

Pobytový tábor

Pobytový tábor

Příměstský tábor

Příměstský tábor