Časté otázky

Jsem rodič

01 Kde najdu termíny?
Kroužky probíhají obvykle od října do června nebo do vyčerpání celkového počtu lekcí kroužku (Jedná se o celkem 28 lekcí za školní rok, kroužek tak může skončit i v květnu.). Aktuální termíny jsou na webových stránkách v sekci "Kroužky" nebo "Tábory" a také v přihlášce - po rozkliknutí kraje/města se otevře seznam všech nasmlouvaných škol s termínem kroužku. Pokud Vám termín nevyhovuje, zkuste se přihlásit na jinou školu v okolí. Dokud nestisknete tlačítko „odeslat“, nejste přihlášeni. Ve výjimečných případech se může stát, že den a čas kroužku budeme muset změnit třeba proto, abychom se přizpůsobili rozvrhu školy. Pokud se tak stane, všechny přihlášené oslovíme a nabídneme jiný termín. Pokud by Vám náhradní termín nevyhovoval, přihlášku bezplatně stornujeme.
02 Právě jsem si objednal super kroužek Veselé vědy, co teď?
My všechny tyto přihlášky roztřídíme a jakmile počet přihlášek na škole překročí stanovený limit, kroužek bude otevřen. Kroužkovné je možné zaplatit kdykoli od registrace přihlášky do začátku druhé lekce. Užijeme si spoustu zábavy! Ale pokud se od přihlášky do začátku druhé lekce cokoliv změní, můžete se bez problémů písemně odhlásit na veselaveda@veselaveda.cz a pokud jste už zaplatili, peníze Vám vrátíme.
03 Musím vyplnit přihlášku na webu?
Ano, prosíme o vyplnění přihlášky na webu za každého účastníka. Náš systém umí rozpoznat pouze přihlášku za jednu osobu. Pokud máte problém s vyplněním přihlášky, kontaktujte svého regionálního koordinátora (v sekci kontakty) a on pomůže anebo rovnou vyplníte přihlášku po telefonu. Po vyplnění přihlášky dostanete automatický e-mail, kde je možné si zkontrolovat všechny informace. Pokud e-mail nepřišel, znamená to: a) zadání špatného e-mailu, b) chybu systému. Zkuste to znovu a pokud se ani napodruhé nepovede, dejte vědět krajskému koordinátorovi, jeho telefon a mail najdete v sekci Kontakty.
04 Nepřišlo mi potvrzení na e-mail.
Prosím, zkuste to ještě jednou (nejčasteji je důvodem nedoručeného potvrzení chyba v mailové adrese zadané do přihlášky). Pokud se to ani napodruhé nepovede, dejte vědět koordinátorovi Vašeho kraje, jeho telefon a mail najdete v sekci Kontakty.
05 Kolik kroužek stojí?
Cena kroužku se liší mimo jiné v závislosti na výši nájmu, který účtuje hostitelská škola a pohybuje se v rozmezí od 99 do 128 Kč za lekci. Během pololetí proběhne 14 lekcí po 60 minutách, takže celkem je cena badatelského kroužku Veselá věda za pololetí od 1390 do 1790 Kč. V ceně jsou zahrnuty všechny pomůcky a spotřebovaný materiál. Děti na kroužek potřebují pouze penál a pracovní oděv. Přesná cena se zobrazí v přihlášce jakmile vyberete školu, kde chcete kroužek navštěvovat a to ještě před tím než přihlášku potvrdíte. Cena technického a robotického kroužku je mírně vyšší kvůli vstupním nákladům na stavebnice. Víme, že oproti školním kroužkům platíte cenu vyšší, ale to je proto, že odpovídá celým nákladům a není snížena o státní dotace. V celkových nákladech na jednu lekci a dítě jsme níž než většina státem podporovaných organizací i přes to, že máme nižší počet dětí ve skupině. Děti a rodiče vnímáme jako klienty ke kterým se za všech okolností snažíme přistupovat s respektem a péčí a věříme, že právě skutečnost, že na státní rozpočet nespoléháme, je nejlepší hnací motor pro inovace a naše neustálé zlepšování.
06 Moje škola není v systému, co to znamená?
Pokud škola není v systému, znamená to, že s ní nemáme dohodu o otevření kroužku. Nezoufejte, ještě nic není ztraceno. · Pokusíme se školu oslovit a kroužek nabídnout. Zde by nám moc pomohlo, abyste na školu zavolali či napsali e-mail, že náš kroužek chcete a nám o tom dali vědět. · Pokud se ani tak nepodaří školu přesvědčit, můžete navštěvovat kroužek v blízké škole.
07 Na škole není termín, co mám dělat?
Důvod, proč na škole není termín, je jediný. I přes obrovskou snahu našeho týmu se nám zatím nepodařilo se školou dohodnout na konkrétním datu. Na naprosté většině škol máme slíbeno, že termín budeme vědět do 1/2 září. Věříme, že se to podaří. Pokud nechcete čekat, až termín oznámíme, můžete se přihlásit již nyní. Pokud zvolený termín nebude vyhovovat, přihlášku zrušíme.
08 Jaké možnosti platby nabízíte?
Náš kroužek se vždy platí jednou za pololetí. Cena je daná druhem kroužku a místem konání. Konkrétní částku zjistíte v přihlášce ještě před jejím závazným odesláním. V současnosti je možná pouze platba bankovním převodem. Informace k platbě dostáváte ihned po přihlášení na kroužek a/nebo tábor.
09 Organizuje Veselá věda také Lego kroužky?
Ano, Veselá věda organizuje také Lego kroužky. Zaměření kroužků je polytechnické. Nejedná se o obyčejné stavění. Děti si vyzkouší převody a rozhýbání modelů pomocí motorků. Kromě zručnosti tak načerpají mnoho zajímavého a praktického z fyziky a posunou svoje Lego stavitelství na vyšší úroveň.
10 Co když nevyhovuje termín kroužku?
Přestože bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo najít jeden termín na každé škole, který vyhovuje všem, zjistili jsme, že je to nemožné. Proto radíme podpodívat se i na okolní školy, třeba najdete termín, který vyhovuje lépe - není potřeba se obávat, že tam nikoho neznáš. Na kroužek chodí děti z různých tříd a brzy se skamarádí.
11 Budu muset chodit na kroužek celý rok?
Nejste si jistí? Do začátku druhé lekce se můžete bezplatně odhlásit a my kroužkovné vrátíme. Odhlásit se můžete také před začátkem 2. pololetí. Stačí poslat e-mail na veselaveda@veselaveda.cz.
12 Co se stane, pokud se na naší škole přihlásí málo dětí?
Pokud se nepodaří sehnat dostatek dětí na dané škole, nabídneme Vám možnost navštěvovat náš kroužek na nejbližší škole v okolí. Ale nebojte, my se jen tak nevzdáváme a uděláme všechno pro to, abychom sehnali dostatek malých vědců a kroužek na Vaší škole otevřeli. Máme několik osvědčených triků, které fungují skoro pokaždé. Pokud se to přesto nepodaří, přihlášky zrušíme a samozřejmě vrátíme kroužkovné.
13 Co když se mi kroužek nebude líbit?
Opravdu? Naše kroužky jsou zajímavé a zábavné zároveň, byly vytvořeny s dětmi pro děti, máme mnoho spokojených veselovědců po celé ČR. Ale chápeme, že každý budoucí vědec má vlastní osobnost a co může být dobré pro jednoho, jinému nemusí úplně vyhovovat. Právě proto nabízíme možnost bezplatného odhlášení až do začátku druhé lekce s vrácením zaplaceného kroužkovného. Vaše spokojenost je naší největší prioritou.
14 Vědci mají obvykle mnoho speciálního oblečení a pomůcek, budu i já něco takového potřebovat?
Přestože i my budeme dělat zajímavé pokusy a jako opravdoví vědci používat speciální vybavení, Veselá věda se o pomůcky postará. V minulosti jsme ale přišli na to, že některé pokusy mohou naše oblečení zašpinit a proto doporučujeme vzít si nějaké horší tričko na převlečení. Pokusy vybíráme tak, aby žádné speciální bezpečnostní orchranné pomůcky nebyly potřeba, ale pokud byste děti chtěli vybavit třeba plštěm, určitě to jejich zážitek z kroužku umocní.
15 Jak přejdeme do 2. pololetí kroužku?
Pokud jste na kroužek chodili již v 1. pololetí, nemusíte se na 2. pololetí hlásit znova. Počítáme s vámi na celý školní rok. Platili jste za 14 lekcí. Platíte prvních 14 lekcí, při druhé platbě doplatíte pouze lekce, které vám zbývají do konce školního roku. Pokyny k platbě na další pololetí vám pošleme včas na email. Pro ukončení 1. pololetí odučíme celkem 14 lekcí, jinak se kroužek nepřeklápí na 2. pololetí. Pokud se lekce nahrazují (nemoc lektora apod.), náhradní lekce jsou ve stejný čas kroužku (všichni mohou). Dalších 14 lekcí na 2. pololetí začíná po odučení náhrad. Po odučení 14 lekcí prvního pololetí se mohou kroužky teprve překlopit do druhého pololetí.
16 Jak se nahrazují odpadlé lekce?
Náhrada probíhá za lekce zrušené ze strany Veselé vědy. Nahrazují se na konci školního roku nebo pololetí, náhrady probíhají obvykle ve stejný den a čas jako kroužek, aby se mohly účastnit všechny děti. Další pololetí kroužku začíná až po odučení všech 14 lekcí prvního pololetí. Celý kroužek končí po odučení všech 28 lekcí. Zakončení kroužku se může časově lišit podle počtu případných náhrad na jednotlivých kroužcích. Z důvodu nemoci dítěte nevzniká nárok na náhradu.
17 Jsou pokusy, které budeme dělat, nebezpečné?
Neboj se, všechny pokusy, které máme připravené, jsou efektní, zábavné a bezpečné . Nezapomeňte ale poslouchat, co říká lektor, protože jako každá činnost, tak i věda má svá pravidla, která je nutné dodržovat.
18 Co se stane, pokud lektor onemocní?
Každé pololetí bude vždy odučeno 14 lekcí. V případě nemoci lektora se snažíme najít náhradu z našeho širokého týmu. Pokud se tak nestane, informujeme na e-mail a telefon dopředu a zameškanou hodinu nahradíme na konci pololetí/školního roku. To je fér, ne?
19 Je ještě něco, co bych měl vědět?
Pravidla, určená hlavně pro rodiče, jsou na těchto odkazech: http://veselaveda.cz/obchodni-podminky/ http://veselaveda.cz/osobni-udaje/ Na koho se mám obrátit, pokud potřebuji opravit své údaje nebo mám nějaký další dotaz? Nejlepší je se obrátit na regionálního koordinátora - jeho telefon a email jsou na www.veselaveda.cz v sekci Kontakty.
20 Co se děti naučí na kroužku robotiky?
Děti se nejprve na chvíli vrátí do doby, kdy stavěli z LEGO kostek konstrukce podle svých nápadů a fantazie. Přitom začnou přemýšlet o funkčním uspořádání jednotlivých částí konstrukcí, aby následně tyto funkce a úkony pro své roboty naprogramovali a roboty tak "oživili". Při stavění i programování rozvinou dovednosti, jako je řešení problémů, spolupráce a komunikace.
21 Jak je to s věkem dětí?
Příměstské tábory jsou určeny pro předškoláky a děti z 1. stupně ZŠ. Předškolákem myslíme dítě, které po letních prázdninách nastupuje do 1. třídy - menší děti nestačí tempu skupiny. Pro děti od 6. třídy už program není určený. Ve výjimečných případech (např. sourozenci) může Váš krajský koordinátor rozhodnout o přijetí dětí mimo věkový interval. Pobytové tábory jsou určeny dětem od ukončené 1. třídy. Horní věková hranice není stanovena, ale většinu účastníků tvoří děti z 1. stupně ZŠ.
22 Je možné chodit na tábor pouze některé dny?
Příměstský tábor je možné navštěvovat pouze ve vybraných dnech. Cena se pak zvyšuje o 100 Kč za den (cena za den se vypočte jako cena za týden dělěno 5 plus 100 Kč). Děti přihlášené na celý týden mají při naplnění kapacity tábora přednost. U pobytových táborů není zkrácený program možný.
23 Jste pojištěni?
Ano, ale předně je potřeba uvést, že bezpečnost dětí je u nás na prvním místě. Nepoužíváme žádné nebezpečné chemické látky a pokusy sestavujeme tak, abyste je mohli doma zopakovat z běžně dostupných látek. Námi používaná kyselina je stolní ocet odborně vzato jde o 8% kyselinu octovou...Máme uzavřenu pojistku pro případ, že dojde na kroužku k úrazu nebo k poškození majetku dětí nebo školy v důsledku zanedbání povinností nás nebo lektora. Ale pozor, když děti skotačí a třeba si vymknou kotník, aniž by tomu mohl lektor při vynaložení řádné péče předejít, pojišťovna plnění neposkytuje. Pro tyto případy doporučujeme rodičům uzavřít klasickou úrazovou pojistku.
24 Jsou na Veselovědní základně ve Smržově také příměstské tábory bez přespání?
Ano i když většina táborů zde je pobytových. Ale několika turnusů se mohou účastnit také děti z nejbližšího okolí formou příměstského tábora. Je důležité zvolit správně druh přihlášky - pobytový od neděle do soboty s přespáním anebo příměstský od pondělí do pátku 8:00 až 16:00 s denním dojížděním.
25 Jak je to s dopravou na tábory, kde je nástup/místo srazu?
Jak na příměstské tak na pobytové tábory je potřeba, aby dopravu dětí do místa konání zajistili rodiče.
26 Kde se mohu zúčastnit počítačového příměstského tábora a co nás tam čeká?
V letošním roce máme vyhlášené robotické tábory exklusivně pouze v Novém Boru a Mimoni. V prvé řadě nás tam čeká spoustu zábavy. Nově v tomto roce počítačový příměstský tábor v Novém Boru a v Mimoni. Tábor je tento rok zaměřený na algoritmizaci a programování ve světě Minecraftu ve spolupráci s Gymnáziem v Mimoni. Každý den počítačového tábora je vždy rozdělen na aktivní pohybovou část a počítačovou část. Jeden den je věnován celodennímu výletu. Vyzkoušíme si s dětmi, jak nám technologie pomáhají, aniž bychom seděli za počítačem. Bude to zkrátka technologiemi nabitý tábor s důrazem na pohyb venku.

Jsem ředitel školy / vedoucí jiné instituce

01 Jak se nahrazují odpadlé lekce?
Náhrada probíhá za lekce zrušené ze strany Veselé vědy. Nahrazují se na konci školního roku nebo pololetí, náhrady probíhají obvykle ve stejný den a čas jako kroužek, aby se mohly účastnit všechny děti. Další pololetí kroužku začíná až po odučení všech 14 lekcí prvního pololetí. Celý kroužek končí po odučení všech 28 lekcí. Zakončení kroužku se může časově lišit podle počtu případných náhrad na jednotlivých kroužcích. Z důvodu nemoci dítěte nevzniká nárok na náhradu.
02 Organizuje Veselá věda také Lego kroužky?
Ano, Veselá věda organizuje také Lego kroužky. Zaměření kroužků je polytechnické. Nejedná se o obyčejné stavění. Děti si vyzkouší převody a rozhýbání modelů pomocí motorků. Kromě zručnosti tak načerpají mnoho zajímavého a praktického z fyziky a posunou svoje Lego stavitelství na vyšší úroveň.
03 Čím přesně se zabýváte a kdo za tím stojí?
Jsme nezisková organizace Veselá věda a našim posláním je podporovat zájem o přírodní vědy a technické obory u dětí. Od roku 2011 pořádáme na 1. stupni základních škol kroužky zábavných vědeckých pokusů z chemie, biologie a fyziky. O prázdninách organizujeme příměstské tábory a projektové dny se stejnou tématikou. Ve školním roce 2022/2023 navštěvuje naše kroužky přes 6500 dětí ve více než 600 školách po celé republice. Kroužek Veselé vědy znamená smysluplné trávení volného času. Podporuje přírodovědnou gramotnost a významně rozvíjí dovednosti poznávání. I když dostane každý žák individuální pomůcky a materiály, důraz klademe i na spolupráci nebo vyjadřování. Kroužek působí motivačně. Veselou vědu založila bioložka Martina Fialová.
04 Má škola zodpovědnost za děti?
Nemá. Po dobu kroužku přebírá za děti zodpovědnost Veselá věda z.ú.
05 Může být lektorem učitel školy?
Lektoři z řad učitelů jsou ve Veselé vědě vítáni, ale nejsou podmínkou. Mohou lektorovat na škole domovské i na dalších školách ve městě. Kvalifikace v přírodních vědách není nutná - všichni lektoři jsou předem vybaveni podrobnou metodikou, instruktážními videi jak pokus provést i proškolením zásad bezpečnosti práce. Rozhodující je nadšení pro věc, spolehlivost a zodpovědný přístup. Na kroužku si s dětmi obvykle tykají a vztahy jsou kamarádské. Pracovní smlouvu s lektorem a výplatu za odučené hodiny zajištuje podle sazby pro TOP lektory Veselá věda.
06 Jaký je harmonogram Vašich aktivit?
Mezníky spolupráce 1. Květen-červen příprava záměru: s vedením školy si potvrdíme záměr kroužek na škole otevřít a dohodneme, jak o kroužku informujeme děti a rodiče (v nabídce kroužků na webu školy, distribuce letáků, na nástěnce... individuálně podle zvyklostí na každé škole). 2. V 2. ½ srpna/ ledna iniciuje zástupce VV koordinační poradu s vedením školy s cílem potvrdit konkrétní den, čas a místo konání kroužku (vazba na rozvrh, družinu atd.), místo srazu nedružinových dětí, podmínky nájemní smlouvy nebo jiný titul užití školního prostoru. Případně předání letáčků k distribuci. Nejpozději v 1. týdnu v září informujeme děti a rodiče o nabídce kroužku. Přihlášky vyplňují rodiče do konce září (nebo kdykoli v průběhu roku, když se hlásí na již běžící kroužek) na internetových stránkách www.veselaveda.cz. Potvrzení o přijetí přihlášky a informaci o začátku kroužku a administraci plateb za kroužek zajišťuje Veselá věda. Po ukončení náboru zasílá VV škole pro informaci seznam přihlášených dětí. 3. Před prvním kroužkem a. VV a škola podepisují nájemní smlouvu. b. Lektor se přijde představit vedení školy (pokud se už dříve neúčastnil koordinační schůzky) a proti podpisu převzít klíče. c. Rodičům družinových dětí posílá VV k podpisu souhlas s uvolněním z družiny po dobu kroužku. 4. Během každého kroužku Lektor VV vyzvedává děti z družiny a po konci kroužku je tam vrací, vyzvedává nedružinové děti na určeném místě a dohlíží na odchod ze školy po skončení kroužku a. Každá hodina začíná shrnutím zásad bezpečnosti, končí úklidem a zápisem docházky a probrané tématiky do elektronické třídní knihy Veselé vědy b. Přesuny termínů kroužku kvůli prázdninám, náhradní hodiny apod. řeší Veselá věda přímo s rodiči.
07 Jak to celé funguje?
Snažíme se být co nejvíc samostatní a školu zbytečně nezatěžovat. Sami si zařizujeme lektora, jeho proškolení a seznámení s metodikou, vybavení a materiál na pokusy, zpracování přihlášek a plateb, veškerou komunikaci s rodiči atd. Od školy potřebujeme pronajmout učebnu (jakoukoliv, odborná učebna chemie nebo fyziky je pro děti bonus, ale naši lektoři mají vlastní vybavení a odborné učebny nepotřebují) a asistenci, aby se rodiče a děti o otevření kroužku na škole dozvěděli a dostali se na www.veselaveda.cz, kde jsou organizační pokyny i online přihláška. Kroužky probíhají cca od října do května, 30 lekcí za školní rok, každá lekce trvá 60 minut. Platí se 2x ročně po 2. hodině každého pololetí (první hodina je ukázková "na zkoušku", pokud děti nechtějí pokračovat, je zdarma). Družinové děti si lektor vyzvedává před začátkem kroužku z družiny a po skončení kroužku vrací do družiny nebo s písemným souhlasem rodičů pouští rovnou domů.

Jsem lektor

01 Měl bych o lektorskou činnost zájem, co všechno musím splňovat?
Podmínkou je minimální věk 18 let a trestní bezúhonnost. Ve Veselé vědě může být lektorem každý, kdo má zájem zodpovědně, spolehlivě a zábavně předávat vědomosti nejen přírodních věd žákům I. stupně. A je jedno, jde-li o studenta či maminku na mateřské, aktivního důchodce či učitele, který to chce zkusit jinak než je obvyklé v rámci standardní výuky na většině českých ZŠ. Uchazeče proškolíme, potřebné pomůcky dodáme, zázemí zajistíme a hurá do toho!
02 Jedná se o práci na celý den?
O práci na celý den se nejedná. Většinou jde o 1 - 8 hodin týdně, mezi 12 - 16 hodinou.
03 Musím mít vystudované přírodní vědy?
Rozhodně ne. U nás je skutečně nejdůležitější chuť předávat vědomosti dětem. Naši metodiku Vám dodáme.
04 O jak staré děti se jedná?
Kroužek Veselé vědy navštěvují děti od 1. do 5. třídy, příměstské tábory jsou pro předškoláky až do 12 let věku.
05 Jak se nahrazují odpadlé lekce?
Náhrada probíhá za lekce zrušené ze strany Veselé vědy. Nahrazují se na konci školního roku nebo pololetí, náhrady probíhají obvykle ve stejný den a čas jako kroužek, aby se mohly účastnit všechny děti. Další pololetí kroužku začíná až po odučení všech 14 lekcí prvního pololetí. Celý kroužek končí po odučení všech 28 lekcí. Zakončení kroužku se může časově lišit podle počtu případných náhrad na jednotlivých kroužcích. Z důvodu nemoci dítěte nevzniká nárok na náhradu.

Naše hodnoty

  • hravě
  • svobodně
  • s respektem
  • samostatně
  • bezpečně
Kroužek věděckých pokusů

Kroužek vědeckých pokusů

Pobytový tábor

Pobytový tábor

Příměstský tábor

Příměstský tábor